Zaman: 25 Eki 2014, 00:06

Tüm zamanlar UTC [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Beyaz benek hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 18 May 2009, 12:05 
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 15
Teşekkür aldi: 70
Uyarılar: (0%)
HP: 0 / 193
0 / 193
MP: 92 / 92
92 / 92
EXP: 118 / 120
118 / 120
Beyaz benek hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Beyaz benek Ciliaten parazit ailesine ait bir bakteri türüdür. Bilimsel adı ichthyophthirius multifiliis' dir. Akvarist dilinde Ichthyo yada beyaz benek denir.

Diagnoz (teşhis etme): Balık vücüdunda (deri üzerinde) oluşan yayılmış beyaz noktacıklar. Deride olan mukozanın mat bir renk alması.

Nedenleri: Akvaryumda hijyenik olmayan ortam, su değişimlerinde yapılan hatalar, akvaryum temizliğinin düzenli yapılmaması, su değerlerinin kötü oluşu

hastalık nedenleridir.

Giriş/Sunum: Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) paraziti akvaryumda ve havuz bahçeleri balıklarında yaygın şekilde görülen ve hızla yayılan bir parazit türüdür. Bu parazit suda 3°C de 30°C sıcaklıkta yaşar, ürer ve yayılır.

Suyun gerektiği kadar temiz olmaması (bakteriel acıdan) bu parazitin baska balıklarada geçmesini tetikler. Ama bulaşıcı değildir. Ve balıkta huzursuzluğa neden olur. Balık ilk etapta normal görünsede sonra akvaryum zeminine gelerek kuma, kayaya veya ağaç köklerine sürtünme eğilimi gösterir.

Bu eğilim balığınızın huzursuz olduğunu, parazitlerin vermiş olduğu kaşıntı nedeniyle balığın parazitten kurtulmak için baş vurduğu bir eğilim olarak görülür. Balık yüzerken bazen hiç olmadığı kadar aniden hızlanır, bu eğilim sanki balik derisine iğnemsi batmalar gibi hisseden balığın kaçma eğilimidir.

Akvaryum kumuna ve ya öteki dekorlara sürtünen balık böylece akvaryumun her tarafına bu paraziti yaymış olur. Ve öteki balıklarınıza geçme olasılığı % (yüzde) si artar. 2005 yılından itibaren bilim adamları Ciliaten ailesine ait olan Ichthyo (beyaz benek) parazitinin karakter yapısını arastırmış, savunma özelliklerini çözmüşlerdir. Ama bu Ichthyo parazitinin karakter değiştirmeyecegi anlamına gelmemelidir. Bu bağlamda Ichthyo parazitleri bir kaç türde bulunmaktadır ve hep olacaktır. Ichthyo paraziti bilinen 5 çesiti vardır bu türlerin yayılma ve davranış şekilleri hemen hemen aynıdır.

Nasıl tedavi edilir?:
Bu bilinmelidir ki Ichthyo paraziti hiç bir zaman yok edilmez ama tamamen etkisiz hale getirilerek zararlaştırılır, yani parazitin yaşam döngüsü frenlenir.

Eğer su değişiminde su prepatı kullanmıyorsanız en büyük hatayı bastan işlemişsiniz demektir. Suya katılan su dengeleyici preparat sadece suda bulunan ağır metalleri yok etmekle kalmaz, balıklarınızın deri mukozasında bir zırh oluşturarak gelecek olan parazitleri kalkanlar (önemli biçimde önler), preparat su da olan zararlı bakterileri etkisiz hale getirerek balıklarınızın stressiz yasamaşına önayak olur.

Tedaviye başlanmadan önce %30-%50 arasında su değişimi yapınız. Filtreyi kesinlikle temizlemeyiniz!. Tedavide ilk etapta yerlesmiş olan parazitin akvaryum ortamında yayılmasını önlemek için preparat atılır (Akvaryumdaki litre basına kullanma kilavuzunda önerilen dozda), Aktiv karbon ünitesi filtreden çikartılır, UV cihazı kapatılır (eger kullanıyorsanız), CO2 karbondioksit desteği kapatılır.

Akvaryum sıcaklığını 31°C-32°C derceye çıkartılır. litre basına 1 çay kaşığı ucu iyotsuz kaya tuzu ekleyiniz. ilaç olarak ilk etapta sera baktopur® eklenir (kullanma kılavuzundaki dozlarda kullanılmalıdır.) Daha sonra Sera cryptopur (kullanma kılavuzundaki dozlarda kullanılmalıdır.) Akvaryumunuzdaki balıklarda beyaz benek çok yayılmış ise tedavi uzun sürdürülmelidir. ilaçları ekledikten 8 saat sonra akvaryum suyunun sıcaklığını normal seviyeye getiriniz.

Geçmiş olsun.

Kaynak: Linkleri sadece Üyeler görebilir.

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Linkleri sadece Üyeler görebilir.

Profil Kişisel albüm  
erkan isimli üyemize teşekkür edenler :
skimelagondi
 Mesaj Başlığı: Re: Beyaz benek hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 May 2009, 23:39 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 17
Teşekkür aldi: 4
HP: 0 / 81
0 / 81
MP: 38 / 38
38 / 38
EXP: 49 / 51
49 / 51
dün akşam fark ettim iki balıgımın sadece solungaçlarında var beyaz benek.ilaç iyotsuz tuz.sıcaklık,su cekimi uğraşıyorum.ve kaşınıp duruyorum.etkilendim.insana bulaşmazmış ama.köpeğimin gözündeki çapağı elimle temizlediğim için enfeksiyon gecirdim gözüm kapandı.su doldurmakta akvaryumda kullandığım harici malzemeleri çamaşır suyu ile dezenfekte ettim.eşim değiştiriyordu akvaryumun suyunu o yokken ben bitki satın aldığım kişi prepanat bitkiye zararlı dedi dökmedim .ondan oldu sanırım.bir 4 cmlik diğeri 7 cm lik japon balığımın solungaclarında var.yüzmelerinde.davranışlarında anormallik yok ama endişeliyim umarım çabuk iyileşirler.bir hafta da iyileşirlermi ki?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 25 May 2009, 08:24 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 81
38 / 38
49 / 51
Bitkime dolanmış beyaz pamuk ipi lifi gibi maddeler gördüm.Resimde ,teleskopuun hemen arka üstünde .NImagee olduğunu anlamadım.Dışkıya hiç benzetemedim.daha önce gördünüzme.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2009, 19:10 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 81
38 / 38
49 / 51
beyaz benekler düştü.
çok teşekkürlerr.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2009, 19:22 
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kullanıcı avatarı
0 / 193
92 / 92
118 / 120
çok sevindim, rica ederim, eğer balıkların fotoğrafları varsa paylaşırsan sevinirim.

Saygılar

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2009, 21:33 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 81
38 / 38
49 / 51
fotoğraf şu an yüksek çözünürlüklü yok.ilk fırsatta ekliycem.benekli iken çekmedim.tüylerim diken diken oluyor ve saatlerce kaşııyordum.:)

saygılar.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2009, 21:53 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 81
38 / 38
49 / 51
Eklenti:
alacalı2.JPG
Eklenti:
maviş.JPG
Eklenti:
alaca.JPG
kırmızı beyaz ve sırtı mavi olan balıklar hasta idi.sadece solungaçlarında vardı..

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 13:17 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 4
Teşekkür aldi: 0
HP: 0 / 30
0 / 30
MP: 14 / 14
14 / 14
EXP: 10 / 18
10 / 18
Arkadaşlar ben yeni 2 siyah Moli aldım daha 3 gün olmadan hamile olan molimin gövdesinde beyaz benekler çıktı ve yukarıda bahsedilen Kaya tuzum filan yok.. Onu nerden alıcam ve ne yapmam lazım.. yardım edin lütfeeen

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 13:42 
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kullanıcı avatarı
0 / 193
92 / 92
118 / 120
Kaya tuzu demek, bildiğimiz turşu tuzu-icinde iyot olmayan tuz demektir. Annemizin her zaman bir köşede turşu için hazır bulundurduğu tuzdur. :)

Black molly balıklarında oldukça sık rastlanan bir hastalık türü olan Beyaz benek hastalığından önce kullanılmalıdır. Bence yukarıdaki islemleri harfiyen uygulaman gerekir.

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 17:11 
Usta
Usta
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 9
Teşekkür aldi: 83
HP: 4 / 426
4 / 426
MP: 203 / 203
203 / 203
EXP: 244 / 257
244 / 257
Kaya tuzları sodyum, klorür den(NaCl) meydana gelir bunlar bazı parazitlere karşı önlem almak için kullanılır genelde,ama tetra ve barb lar bu konuda çok hassastırlar ve akvaryumunuza çok kaya tuzu kattığınız zaman bitkileriniz varsa akvaryumunuzda,onları çürütebilir erkan beyin dediği gibi yukarıda yazanları uygulayın..Geçmiş olsun

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 19:03 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
HP: 0 / 30
0 / 30
MP: 14 / 14
14 / 14
EXP: 10 / 18
10 / 18
yukarıda bahsedilen tedaviyi uygulamaya başlıyorum, ancak tereddüt ettiğim bir nokta var. suyun sıcaklığını 31-32 dereceye çıkarmak balıklara zarar vermez mi? balıkları ayırmam gerekiyor mu?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 20:16 
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kullanıcı avatarı
0 / 193
92 / 92
118 / 120
erkan yazdı:
Giriş/Sunum: Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) paraziti akvaryumda ve havuz bahçeleri balıklarında yaygın şekilde görülen ve hızla yayılan bir parazit türüdür. Bu parazit suda 3°C de 30°C sıcaklıkta yaşar, ürer ve yayılır.

Bu parazit suda 3°C ile 30°C sıcaklıkta yaşar, ürer ve yayılır. Buradaki kasıt  suyun sıcaklığını 3°C den az 30°C fazla sıcaklıkta bu parazitin yaşama şansı yoktur. Kaldi ki su sıcaklığının 31-32°C olması parazitleri tamamen etkisiz bırakır.

Balıklarınız 31-32°C de tedavi sürecince yaşarlar merak etmeyin.

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2009, 13:08 
Usta
Usta
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 9
Teşekkür aldi: 83
HP: 4 / 426
4 / 426
MP: 203 / 203
203 / 203
EXP: 244 / 257
244 / 257
Isıyı direk 32 ye çıkarırsanız problem olur kademeli olarak çıkartmanız lazım..

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2010, 13:49 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
Teşekkür aldi: 2
HP: 0 / 44
0 / 44
MP: 21 / 21
21 / 21
EXP: 27 / 27
27 / 27
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.. yalnız sera cryptopur diye bir ilaç bulamadım internetten.. sera costapur diye bir ilaç var beyaz benek ilacı deniyor.. bu gün pet shopa gidip bir soracağım gelince bilgileri iletirim..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2010, 01:00 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 0
HP: 0 / 18
0 / 18
MP: 8 / 8
8 / 8
EXP: 1 / 10
1 / 10
Merhabalar.

Ben yeni üye oldum sitenize. İlk girişte çok güzel bilgiler vermişsiniz ancak ben durumumu sizler ile paylaşmak isterim ve bir miktar sorum olucak.

Bizim küçücük bir (25cm uzunlukta) yavruluğun içinde yaklaşık 7 cm uzunlukta, siyah bir japon balığımız ve bir çöpçümüz vardı. Bu yavruluğun bu boyutta hayvanlar için uygun olmadıgını bildiğimizmız için bütçemizi ayarlar ayarlamaz hemen 80 cm x 35cm x sanırım 40cm yüksekliği olan bir akvaryum aldık. Atman E-1 marka dış filtre aldık. İçine az miktarda kum alabildik. Satıcının önerisi üzerisine mavi dezenfektan malzemeden üzerinde yazdığı miktara uygun olarak dinlendirdiğimiz ve bir gecedir filtreyi çalıştırdığımız suya ekledik. 2,5 yemek kaşığıda kaya tuzu ekledik. 3 gündür bu şekilde beklettik ama sonra balıklara kıyamadık ve balıkları akvaryuma koyduk.

Gördüğümüz acı gerçek (aydınlatılması yapılmış yeni akvaryumda) siyah japonumuzun alt kuyruğunda toplamda belki 5 adet kadar beyaz benek olduğu idi . 2 gün önce küçük yavrulukta iken baktığımda görmemiştim.

Benim sorum; hali hazırda içine dezenfektan mavi ilaç atılmış ve tuz eklenmiş, yaklaşık 110 litrelik bir akvaryumda biz naapmalıyız. Yazılanları takip edip hemen gidip bir ısıtıcı alıcaz, o kesin. Şu anda çok küçük 2 adet bitkimiz ve beyaz kumlarımız var. Suyun yüzeyinde de su mercimekleri mevcut. Bu bitkileri almalı mı? Hasta olan balığı yavruluğa geri mi almalı? Suyu tamamen temizlemeli miyiz büyük akvaryumdaki?

Çok fazla soru sordum. EĞer cevap verebilirseniz çok seviniriz.

Saygılarımla. İyi günler dilerim.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2010, 13:38 
Yönetici
Yönetici
Usta
Usta
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 72
Teşekkür aldi: 106
HP: 0 / 319
0 / 319
MP: 152 / 152
152 / 152
EXP: 172 / 194
172 / 194
Merhaba sizemize hoşgeldin

Beyaz benek hastalığı bitkilere zarar vermez. Mavi dediğiniz preparat etilen mavisi beyaz benek hastalığını iyileştirmez. Bu hastalığın tuz ve su sıcaklığı ile ilişkisi vardır. Ama etilen mavisi balıklarınıza zarar vermez. Balığınızı başka bir akvaryuma almanız gerekmez.

Akvaryum suyunu tamamen değiştirdiğiniz zaman balıklar şoka girer ve ölürler siz 110 litrelik akvaryumda % 30 su değişikliği yapın ve bunu her hafta yapın. Toplam 3 hafta yapın ve sonra herşey normale döner.

Sağlıklı balıklar.

Teşekkür etmek için Lütfen teşekkür butonunu kullanınız...

Burcu26

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2011, 11:53 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 18
8 / 8
1 / 10
:cry:  Arkadaşlar ben yeni 2 tane japon balığı aldım 2 sindede beyaz beyaz benekler var bende aldım tuzu fanuşa boşalttım  :twisted:  açaba o hastalık ne zaman geçer

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2011, 13:04 
Uzman Üye
Uzman Üye
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 8
Teşekkür aldi: 104
HP: 5 / 556
5 / 556
MP: 265 / 265
265 / 265
EXP: 315 / 331
315 / 331
000bont yazdı:
:cry:  Arkadaşlar ben yeni 2 tane japon balığı aldım 2 sindede beyaz beyaz benekler var bende aldım tuzu fanuşa boşalttım  :twisted:  açaba o hastalık ne zaman geçer

Konuyu okuduysanız eğer.... herşey yazıyor :)

destek@akvaryumculuk.biz     Online Destek Hattı.

RESMİ SAYFALARIMIZ
http://www.facebook.com/AKVARYUMCULUK.bIZ
http://twitter.com/#!/akvaryumculukb

Profil Kişisel albüm  
Yeni mesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2011, 09:49 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
0 / 18
8 / 8
1 / 10
mab arkadaslare benim sorunum var ve çözemiyorum bana lütfen acil yardım edin balıklarım sanırım beyaz benek hastalıgına yakalanmıs üstünde su kabarcıgı gibi küçük küçük ve hertarafına yayılıp ikinci balıgıma bulastırdı kaya tuzu bulamadım deep lix yeni kullanmaya basladım fakat pek bir etkisi göremedim ne yapmam gerekiyoo cok mutsuzsumm

Yeni mesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2011, 09:53 
Uzman Üye
Uzman Üye
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 8
Teşekkür aldi: 104
HP: 5 / 556
5 / 556
MP: 265 / 265
265 / 265
EXP: 315 / 331
315 / 331
sevdam_sevdam yazdı:
mab arkadaslare benim sorunum var ve çözemiyorum bana lütfen acil yardım edin balıklarım sanırım beyaz benek hastalıgına yakalanmıs üstünde su kabarcıgı gibi küçük küçük ve hertarafına yayılıp ikinci balıgıma bulastırdı kaya tuzu bulamadım deep lix yeni kullanmaya basladım fakat pek bir etkisi göremedim ne yapmam gerekiyoo cok mutsuzsumm

Eğer Başlığımızı  tamamen okuduysanız ve bu başlıkdaki tedavi yöntemini uyguluyorsanız....hastalık pat diye  bir sihir gibi  hemen geçmez.... 3 le 7 gün içerisinde   tedavi yöntemındeki yazanları hergün uygulayacaksınız....Kaya tuzu ise her bakkalda markette bulunur...

destek@akvaryumculuk.biz     Online Destek Hattı.

RESMİ SAYFALARIMIZ
http://www.facebook.com/AKVARYUMCULUK.bIZ
http://twitter.com/#!/akvaryumculukb

Profil Kişisel albüm  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz