Zaman: 26 Eki 2014, 08:40

Tüm zamanlar UTC [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Contra-Ichthyo genel dezenfektan mıdır?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2009, 21:37 
Yönetici
Yönetici
Usta
Usta
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 72
Teşekkür aldi: 106
Uyarılar: (0%)
HP: 0 / 319
0 / 319
MP: 152 / 152
152 / 152
EXP: 172 / 194
172 / 194
tearsofcold yazdı:
Merhaba arkadaşlar
Bugün akvaryumcudan su hazırlayıcı istedim ve bana contra-ichthyo verdi. Ancak ilacın üzerinde bazı hastalıkların tedavisi için kullanıldığı yazıyor. Kafam karıştı benim de. Contra-ichthyo genel dezenfektan mıdır ilaç mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Değildir!

Contra-ichthyo fıytırıktan kıytırık bir ilaçtır. Tüketicilerin dikkatini çekmek için (dağıtmak), beyaz benek hastalığı ilacı diye piyasaya sürülen bir ilaçtır. Beyaz benek hastalığı tedavisinde ne kadar etkili onu bilemem.

Contra kelimesini zaten TetraMedica® ContraIck isminden çağrışım yapın diye tüketiciyi yanıltmak.

TetraMedica® ContraIck

Akvaryumda kullanacağın temizlik ve koruma sıvıları ilaçlar olmamalıdır sana önerim.
Tetra SafeStart
Tetra AquaSafe
Tetra EasyBalance

Teşekkür etmek için Lütfen teşekkür butonunu kullanınız...

Burcu26

Profil Kişisel albüm  
 Mesaj Başlığı: Re: Contra-Ichthyo genel dezenfektan mıdır?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2009, 21:41 
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 0
Teşekkür aldi: 1
HP: 0 / 18
0 / 18
MP: 8 / 8
8 / 8
EXP: 1 / 10
1 / 10
Burcu26 yazdı:

Değildir!

Contra-ichthyo fıytırıktan kıytırık bir ilaçtır. Tüketicilerin dikkatini çekmek için (dağıtmak), beyaz benek hastalığı ilacı diye piyasaya sürülen bir ilaçtır. Beyaz benek hastalığı tedavisinde ne kadar etkili onu bilemem.

Contra kelimesini zaten TetraMedica® ContraIck isminden çağrışım yapın diye tüketiciyi yanıltmak.

Neden bu ilaç hakkında ileri geri konuştunuz, daha önce kullandınız galiba?
Bu ilacı aldım, evimde deli gibi beyaz beneğe yakalanmış pangasusa uyguladım. 1. gün damlattım oldukça yok oldular. 2. gün damlattığımda hiçbir şekilde beyaz benek yoktu.

Mesaj Başlığı: Re: Contra-Ichthyo genel dezenfektan mıdır?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2009, 23:40 
Yönetici
Yönetici
Usta
Usta
Kullanıcı avatarı
Teşekkür etti: 72
Teşekkür aldi: 106
HP: 0 / 319
0 / 319
MP: 152 / 152
152 / 152
EXP: 172 / 194
172 / 194
Burcu26 yazdı:
Beyaz benek hastalığı tedavisinde ne kadar etkili onu bilemem.
Burada zaten yazmışım, beyaz benek hastalığında ne kadar etkili olduğunu bilmiyorum. Daha önce bu ilacı hiç kullanmadım.

Arkadaşımızın sorusunu dikkatlice okuduysanız, arkadaşımızın problemi beyaz benek hastalığı değildir, sormak istediği bunun bir genel dezenfektan mı? olması Tabii ki Değil...

Ama soru şöyle olsaydı, ''benim balıklar beyaz benek ben bu ilacı beyaz benek hastalığında ve buna paralel olarak parazitlerden arındırılması için dezenfektan olarak kullanmak istiyorum, ne dersiniz?'' diye sorsaydı, cevap ayrı olurdu.

Ama Contra-ichthyo akvaryumda genel dezenfaktan olarak kullanılmaz-kullanılmamalıdır. Tetra fırmasının TetraMedica® ContraIck beyaz benek ilacı da genel dezenfektan olarak kullanılmaz ve kullanılmamalıdır.

ichthyo hastalığına yakalanmamış balıklarda genel dezenfektan olarak etilen mavisi preparatı kullanılabilir ama Contra-ichthyo ilacı kullanılmamalıdır.

ichthyo (beyaz benek) bir hastalık adıdır. Contra-ichthyo etilen mavisi adı altındada satılmamalıdır. Ya contra etilen mavisi '' Desenfektan'' olarak satılmalıdır yada Contra-ichthyo (ichthyophthirius multifiliis Fouquet) ''Beyaz benek'' ilacı olarak satılmalıdır.

Dahada açacak olursak sağlıklı bir akvaryuma beyaz benek ilacı içerisinde genel dezenfektan konularak dolaylı yoldan ichthyo ilacı eklenmez.

Bu şunun gibi birşey olur,  başı ağrıyan bir insana ''ağrı kesici ama içerisinde ishal ilacı var'' demek gibi birşey. Baş ağrısına ishal ilacı mı? Yoksa dezenfekte edilmek istenen akvaryum balıklarına ichthyo ilacı mı?

Şimdi hastalık olmayan bir akvaryuma,  genel dezenfektan diye müşteriye beyaz benek ilacı veren akvaryumcuya ne demeli? siz karar verir.

Teşekkür etmek için Lütfen teşekkür butonunu kullanınız...

Burcu26

Profil Kişisel albüm  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz